Rola S&OP we wsparciu realizacji strategii

W pewnej firmie wybudowano zakład produkcyjny. Zakład był budowany z założeniem produkowania dużych wolumenów i małej ilości indeksów wyrobów gotowych.

Niestety w ciągu 1,5 roku ilość indeksów… wzrosła około trzykrotnie. Za tym wzrostem nie nadążyły zasoby zakładu, wciąż nastawione na „stary” poziom złożoności operacji. Pojawiły się następujące problemy:

  • Kłopoty jakościowe – zakład nie był w stanie nadążyć ze strony technologicznej z zaaplikowaniem nowych tylu wyrobów
  • Kłopoty organizacyjne – procesy i procedury nie nadążały za wzrostem złożoności biznesu. Np. fatalnie spadła wiarygodność / dokładność BOM’ów i danych podstawowych
  • Kłopoty planistyczne – ludzie, narzędzia i procesy nie były przygotowane na taką złożoność. Spadała wiarygodność realizacji zleceń produkcyjnych i obsługa klienta
  • Kłopoty magazynowe - zabrakło nie tylko miejsca w magazynie w ogóle, ale również fizycznie ilość lokacji była mniejsza niż ilość indeksów do obsłużenia.
S&OP * Integrated Business Planning. Jak planować i zabezpieczyć firmę na przedłużające się kryzysy?
S&OP * Integrated Business Planning. Jak planować i zabezpieczyć firmę na przedłużające się kryzysy?

W konsekwencji wzrost kosztów, niewystarczający zwrot z inwestycji, wysoka frustracja załogi i niezadowoleni klienci.

To wszystko stało się dlatego, że zabrakło mechanizmu / procesu, który by zadał pytanie: „Czy mamy wystarczającą ilość zasobów na taki rozwój ilości oferowanych wyrobów gotowych?”

Weź udział w konferencji “S&OP * Integrated Business Planning”, 9 lutego 2023, Warszawa >>

Takim mechanizmem jest proces S&OP (Sales and Operations Planning). Proces ten prowadzi do zapewnienia niezbędnych zasobów do realizacji planów firmy – w ten sposób zapewnia się realność planów, nie pozostawiając ich realizacji sferze życzeniowej. Jednocześnie – zapewnienie realności planów – wspiera realizację strategii firmy. Cóż po najlepszej nawet strategii, jeśli nie da się jej zrealizować z tak banalnego pozornie powodu, jak niewystarczająca ilość lokalizacji w magazynie?

W praktyce proces S&OP sprowadza się do zaprognozowania i zaplanowania swoich działań w czasie, w perspektywie tak długiej, jaka niezbędna jest do zapewnienia stworzenia odpowiednich zasobów.

Następnie sprawdza się, czy posiadane zasoby są wystarczające do realizacji planu. Jeśli nie są – należy podjąć decyzję o ich zapewnieniu. Jeśli zasoby są nadmierne i jest to zjawisko o charakterze stałym, to należy rozważyć rezygnację z „nadmiernych” zasobów zbędnie obciążających firmę.

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zwykle mówiąc o zasobach mamy na myśli maszyny produkcyjne, ale równie istotnymi zasobami są pracownicy wszystkich działów, środki transportu, zdolności magazynowe, zasoby gotówki itd. Proces ten powtarzany jest okresowo (zwykle co miesiąc) i co miesiąc horyzont planowania przesuwany jest o kolejny miesiąc do przodu. Dzięki wdrożeniu procesu S&OP minimalizujemy ryzyko, że być może będziemy mieli popyt na nasze towary lub usługi, ale „nie będzie czym i kim robić”.

Firma, o której mówimy powinna była wdrożyć S&OP u siebie. Skoro strategicznym założeniem przy budowie zakładu były duże wolumeny i mała ilość indeksów wyrobów gotowych, to właśnie realizacja tego aspektu organizacji zakładu powinna być „oczkiem w głowie” kierownictwa firmy. Planowanie szerokości oferowanego klientom asortymentu (Demand Planning) jest jednym z kroków w procesie S&OP.

Na tym etapie powinno być zauważone odejście od strategicznych założeń i powinna pojawić się refleksja:

  1. czy weryfikujemy strategię (duże wolumeny, wąski asortyment) i sprawdzamy realizowalność „nowych” planów, czy
  2. zatrzymujemy wzrost asortymentu, jako sprzeczny ze strategią.

W razie wyboru pierwszego wariantu, należało zastanowić się nad adekwatnością posiadanych zasobów (magazyny, technologia, jakość, planowanie itd.) i dostosowując je do nowo zdefiniowanych potrzeb zapewnić realizację po nowemu zdefiniowanych planów.

Autor: Tomasz Sokołowski, MPM Productivity Management

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.