Piętnaście typów na zwyczajny rok niezwyczajny

opublikowano: 27-12-2018, 22:00

Kończy się jubileuszowy rok 2018, w którym dumnie obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę (datę 11 listopada 1918 r. przyjęto symbolicznie).

Rozpoczynający się za kilka dni 2019 nie prezentuje się już tak świątecznie, jednak również nastraja do projekcji przeszłości na przyszłość. Upływają przecież trzy dekady od przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 r., które są symboliczną datą powtórnego odrodzenia się niepodległej Polski i rozpoczęcia trudnych przemian społeczno-gospodarczych. W dwie szczególne niedziele czekają nas wybory — najpierw 26 maja do Parlamentu Europejskiego, a później 13 lub 20 października znacznie ważniejsze — do Sejmu i Senatu. Na stronach 2-6 proponujemy Czytelnikom piętnaście redakcyjnych przemyśleń na temat dwoistego, co podkreślamy w tytule, roku 2019. Dziennikarze „PB” postawili śmiałe, a niekiedy wręcz szokujące prognozy wydarzeń w dziedzinach czy branżach, którymi zajmują się na co dzień. Przy czym absolutnie nie znaczy to, że autorzy życzą sobie spełnienia wszystkich przewidywań, ba, niektórych wyraźnie sobie nie życzą — jednak zakładają, że czarne łabędzie mogą na polskim lub europejskim niebie skrzydłami załopotać…

INWESTYCJE: Wsparcie dla firm odbija się czkawką

ENERGETYKA: Polacy włożą żółte kamizelki

POLSKA W UNII EUROPEJSKIEJ: Nieznana rzeczywistość po majowych eurowyborach

GIEŁDA: Elektrim wchodzi do WIG20

INFORMATYKA: Megakontrakt ZUS do podziału

MOTORYZACJA: A nad Wisłą siwy dym

BANKI: Janosik załatwi 500+

BRANŻA SPOŻYWCZA: Zabraknie słodyczy

SAMORZĄDY: Boom na lokalne waluty

KRYPTOWALUTY: Krach na blockchainie

SAMORZĄDY: Armagedon w gminach

BRANŻA ODZIEŻOWA: Mundurki: reaktywacja

TURYSTYKA: Przełom w podróżowaniu

PRZEMYSŁ: Ratunek w nacjonalizacji

TRANSPORT: Noga z gazu

CZARNY ŁABĘDŹ (Cygnus atratus), wywodzący się z Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii, wydaje najczęściej głos trąbiący, ostrzegający. Egzotyczność i oryginalność gatunku z antypodów stała się powodem rozszerzenia kategorii czarnych łabędzi poza ornitologię. W języku biznesu i polityki określane są tak wydarzenia lub zjawiska, nie dające się przewidzieć, które wywierają istotny wpływ na rzeczywistość gospodarczą i społeczną. W obliczu nadlatującego niespodziewanie czarnego łabędzia systemy czy procedury funkcjonujące bez zarzutu nagle stają się bezużyteczne. Najbardziej odczuwają to przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje mało elastyczne, w których proces decyzyjny jest zhierarchizowany i rozciągnięty w czasie. Niektóre z naszych dziennikarskich prognoz polecamy zatem jako... ostrzeżenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk, Magdalena Graniszewska, Małgorzata Grzegorczyk, Katarzyna Kapczyńska, Bartłomiej Mayer, Aleksandra Rogala, Grzegorz Suteniec, Michalina Szczepańska, Eugeniusz Twaróg, Karolina Wysota, Jacek Zalewski, Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu