Własny sklep czy marketplace? Branżowe wyzwanie e-sprzedawców

Liczba sklepów internetowych w Polsce wzrosła na koniec 2022 r. o 10,7 proc., do 57,9 tys. – wynika z danych Dun & Bradstreet Poland. O ile dynamika wzrostu jest nieco wolniejsza niż we wcześniejszych latach, o tyle jedno jest pewne - e-commerce to jeden z najlepiej i najszybciej rozwijających się segmentów handlu. Na co zatem postawić – własny e-sklep czy globalny marketplace, by internetowe przedsięwzięcie okazało się sukcesem?

Aleksandra Borycka, Head of Marketplace Amazon.pl wskazuje, że nie ma jednej, właściwej odpowiedzi na pytanie o wybór między własnym e-sklepem internetowym, a sprzedażą za pośrednictwem marketplace’ów. Według ekspertki każda z tych opcji niesie ze sobą ogrom zalet, ale też pewne ograniczenia. Jednak, co najważniejsze, jedno nie wyklucza drugiego, a rozwiązania te można traktować jako komplementarne, skalując swój biznes, oparty na sprzedaży produktów przez internet.

Aleksandra Borycka
Head of Marketplace Amazon.pl

Szereg zintegrowanych rozwiązań i kanałów sprzedaży pozwala rozszerzyć i wzmocnić interakcję z klientem, a to on jest absolutnie kluczowym motywem wszystkiego, co jako sprzedawcy powinniśmy robić. Nasze doświadczenia pokazują jednocześnie, że wielokanałowość daje przedsiębiorcom najlepsze efekty sprzedażowe, a klientom jeszcze większe możliwości wyboru, a to z perspektywy klienta jest najważniejsze

Własny e-sklep jest znacznie bardziej wymagającą inwestycją pod względem promocji marki i dotarcia do klientów. O ile daje nieco więcej swobody i decyzyjności, o tyle ograniczone możliwości pozyskiwania klientów i tym samym zwiększanie skali działalności, moga przemawiać za opcją współpracy z doświadczonymi, zwłaszcza globalnie, graczami e-commerce.

- Edukujemy, wspieramy operacyjnie, sprzedażowo i logistycznie, co stanowi o unikatowości oferty Amazon dla małych i średnich przedsiębiorstw. Priorytetowo podchodzimy bowiem do zapewnienie MŚP narzędzi i usług, które pomogą im zbudować silne, w tym międzynarodowe biznesy w długim okresie. Przedsiębiorcy mogą liczyć na kompleksowe wsparcie z naszej strony praktycznie w każdej sferze działalności handlowej – podkreśla Aleksandra Borycka z Amazon.pl i dodaje: - W Amazon naprawdę inspirujące jest to, że pozwalamy rosnąć małym i średnim przedsiębiorcom. Pomagamy skalować biznesy. Wydajemy setki milionów dolarów rocznie na wspieranie ich. Staramy się tym samym zachęcać przedsiębiorców do wychodzenia z ofertą poza Amazon.pl. Widzimy bardzo wiele firm, które chętnie inwestują w internet, ale boją się sprzedawać globalnie. Możemy w tym pomóc, wesprzeć – tak na poziomie narzędzi, jak też procesów.

Dowiedz się, jak skutecznie sprzedawać za granicą - Pobierz bezpłatny Poradnik CROSS-BORDER E-COMMERCE>>

Finalnie, to e-sprzedawcy, analizując swoją ofertę produktową i strategię rozwoju biznesu, muszą sami podjąć decyzję, z jakich kanałów sprzedaży korzystać. Pomocne w tym zakresie mogą być praktyczne informacje dostępne na stronie sell.amazon.pl, skierowane zwłaszcza do początkujących przedsiębiorców z segmentu e-commerce.

- Dbamy o to, by zarówno krajowa sprzedaż, ale też rozpoczęcie ekspansji międzynarodowej było dla polskich firm naprawdę łatwe. Przedsiębiorcy nie muszą poświęcać swojego czasu i energii na to, aby zdobyć odpowiednie doświadczenie i wiedzę na temat e-commerce. Nie muszą także dokonywać dużych inwestycji. Wystarczy, że sięgną po know-how Amazon i mogą zająć się tym, co dla nich najważniejsze, czyli rozwijaniem swojego biznesu – podsumowuje Aleksandra Borycka.

Liczba polskich MŚP sprzedających na Amazon.pl wzrosła w 2021 roku o 40 proc. względem 2020 r. Jednocześnie Amazon zainwestował w Europie w tym czasie ponad 3,4 mld euro w usługi, narzędzia i programy, które umożliwiają MŚP dostęp do milionów globalnych klientów Amazon z ponad 200 krajów i terytoriów.

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected]. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected]. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.