Jak oszczędzać dzięki zakupom w firmie? Sprawny proces zakupowy

Odpowiednie zarządzanie zakupami pełni ważną funkcję w każdym przedsiębiorstwie. Optymalny proces zakupowy może być źródłem sporych oszczędności i dawać przewagę nad konkurencją.

Wszystkie osoby zarządzające biznesem doskonale zdają sobie sprawę z tego, że decyzje podejmowane w dziale zakupowym w znacznej mierze przekładają się nie tylko na koszty prowadzenia działalności, ale również osiągane rezultaty biznesowe. Sam proces zakupowy, choć ważny i – co oczywiste – kosztowny, bywa jednak często pomijany podczas opracowywania planów optymalizacji działań przedsiębiorstwa. Tymczasem przynoszące oszczędności zarządzanie zakupami jest jak najbardziej możliwe, a co najważniejsze: wdrożenie zmian nie musi być kosztowne i czasochłonne. Usprawniony proces zakupowy oznacza oszczędność nie tylko pieniędzy, ale również czasu niezbędnego na realizację działań. Warto poznać opinie ekspertów i ciągle go udoskonalać.

Freepik
Freepik

Optymalne zarządzanie zakupami w firmie

Proces zakupowy, choć z zewnątrz wydaje się stosunkowo mało skomplikowany, w rzeczywistości składa się z wielu elementów, a wpływ na jego efektywność mają czynniki zarówno o wewnętrznym, jak i zewnętrznym charakterze. Zarządzanie zakupami obejmuje szeroki zakres działań od tworzenia odpowiedniej strategii przez dobór kontrahentów i utrzymywanie z nimi odpowiednich relacji aż po realizację bieżących zadań. W ramach tego procesu pojawia się więc wiele miejsc, w których mogą wystąpić problemy. Słabe punkty można jednak wyeliminować, a rezultaty, w postaci usprawnienia działań i wymiernych oszczędności, będą widoczne niemal z dnia na dzień.

Proces zakupowy krok po kroku: rady ekspertów

W celu stworzenia odpowiedniej strategii zakupowej warto polegać przede wszystkim na wiedzy i doświadczeniu osób, które na co dzień zajmują się układaniem planów zakupowych i ich realizacją. Olbrzymią dawkę wiedzy zapewnia udział w konferencji online Forum Zakupy. W jej trakcie specjaliści różnych dziedzin – od kwestii logistycznych po zarządzanie relacjami z dostawcami – podzielą się swoimi doświadczeniami i sprawdzonymi sposobami na optymalizację procesu zakupowego. Ważną częścią wydarzenia będzie również działanie w realiach kryzysu gospodarczego i pandemii koronawirusa, a także dostosowanie działań do rosnących wymogów związanych z dbałością o środowisko naturalne.

Uporządkowanie terminów

Do kwestii zarządzania zakupami w firmie należy podchodzić jak najbardziej kompleksowo. Najpierw trzeba jednak uporządkować pewne pojęcia, które zajmują centralne miejsce w tym procesie, jednak często bywają ze sobą mylone. 

  • Procurement odnosi się do szerokiego zestawu pojęć dotyczących procesu zakupowego, obejmuje przy tym procesy, które mają miejsce przed transakcją (takie jak zdefiniowanie zapotrzebowania, znalezienie dostawców, selekcja dobór i podpisanie umów), w jej trakcie (fizyczne dokonanie transakcji, koordynacja logistyczna) oraz po niej (zadbanie o płatność, utrzymanie dobrego kontaktu z kontrahentami, działania kontrolne). 
  • Sourcing odnosi się kompleksowo do kwestii dostaw: z jednej strony skupia się na kwestii realizacji bieżących projektów, w tym m.in. wybierania odpowiednich dostawców, negocjowania stawek, składania zapytań ofertowych, ale zakłada również znacznie szerszy zakres działań, uwzględniających chociażby badanie rynku i poszukiwanie alternatywnych rozwiązań.
  • Purchasing skupia się natomiast bezpośrednio na samej kwestii zakupowej, często wiąże się jednak przy tym z rozbudowanymi zadaniami logistycznymi.

Jak widać, zasadniczo rzecz biorąc procurement odnosi się do zarządzania zakupami holistycznie i niejako spaja w sobie pozostałe elementy niezbędne do realizacji procesu zakupowego. Aby działania były skuteczne, należy także spoglądać na nie w sposób kompleksowy i w ten sposób szukać usprawnień.

Procurement potrzebuje wsparcia

Realizacja tak szeroko zakrojonych działań, jakie zakłada procurement, w obecnych czasach nie jest możliwa bez odpowiedniej informatyzacji i automatyzacji. Kluczową rolę odgrywa dobór odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli na połączenie wszystkich aspektów procesów. W tym kontekście znakomicie sprawdzają się systemy ERP (Enterprise Resource Planning), które wyróżniają się modułową budową. Każdy obszar działań jest więc w pewnym stopniu autonomiczny, z drugiej strony jednak jest ulokowany w ramach całego procesu zakupowego, a zsynchronizowana baza danych pozwala nie tylko na znaczne ułatwienie wykonywania obowiązków przez poszczególnych pracowników, ale daje przede wszystkim możliwość znacznego podniesienia efektywności i lepszej selekcji informacji, co przekłada się na rezultaty osiągane zarówno przez dział zakupów, jak i – finalnie – przez całe przedsiębiorstwo.

Coraz większą rolę w zarządzaniu zakupami odgrywają również najnowocześniejsze rozwiązania, takie jak narzędzie Business Intelligence, odpowiedzialne za akumulowanie i przetwarzanie informacji, oraz sztuczna inteligencja. Dzięki nim możliwe staje się zautomatyzowanie wielu procesów, które mają decydujący wpływ na procesy decyzyjne, dotyczące zarówno ściśle określonych zagadnień, jak i funkcjonowania całej firmy. Inwestycja w nowoczesne technologie jest natomiast najlepszym sposobem na zwiększenie potencjału przedsiębiorstwa i udoskonalenie procesu zakupu.

Plan jest najważniejszy

Największe ryzyko wiąże się przede wszystkim z ograniczeniem zarządzania zakupami do realizacji bieżących potrzeb i niewystarczającym skupieniu na średnio- i długoterminowym planowaniu. Procurement zakłada natomiast, obok podejmowania działań bezpośrednio powiązanych z aktualnymi procesami zakupowymi, wiele czynności kontrolnych i analitycznych. Aby zarządzanie zakupami przynosiło oczekiwane rezultaty, a więc pozwalało nie tylko na sprawne operowanie, ale również osiąganie wymiernych oszczędności i podnoszenie jakości, musi być oparte na dobrze opracowanej strategii, uwzględniającej przy tym różnorodne czynniki ryzyka oraz właściwie zdiagnozowane szanse. Warto myśleć o rozbudowie pionu analitycznego, skupionego zarówno na aktualnie wykorzystywanych metodach, jak i potencjale drzemiącym w innych rozwiązaniach.

Green Procurement: działanie w trybie eko

Dbanie o środowisko już dawno przestało być domeną jedynie aktywistów ekologicznych, jest również niezbędne w funkcjonowaniu współczesnego, odpowiedzialnego biznesu. Do tych zagadnień odnosi się tzw. Green Procurement. Analiza wpływu procesu zakupowego na środowisko naturalne powinna być wpisana w DNA przedsiębiorstwa. Oprócz oczywistych zalet, wynikających z zachowania równowagi ekologicznej, ma to oczywiście również olbrzymi wpływ na kwestie kształtowania odpowiedniego wizerunku przedsiębiorstwa i podejmowania jeszcze efektywniejszych działań marketingowych. Z drugiej strony warto mieć jednak świadomość, że jest to także poważne zobowiązanie, które wymaga dobrego przygotowania i jeszcze lepszej analizy zarówno działań własnych, jak i dostawców. Aby proces zakupowy był zgodny z ideą Green Procurement, należy w odpowiedni sposób dostosować m.in. łańcuch dostaw, relacje z kontrahentami, opakowania produktów czy systemy zamówień. Bez wątpienia staje się to jednak standardem we współczesnym świecie biznesu.

Proces zakupowy w realiach kryzysu i pandemii

Oczywiście na to, jak prezentuje się zarządzanie zakupami, olbrzymi wpływ ma również obecna sytuacja gospodarcza. W dobie pandemii koronawirusa w procesie zakupowym należy uwzględnić dodatkowy czynnik, jakim są wprowadzane przez rząd obostrzenia i inne kwestie sanitarne, pozwalające na obniżenie ryzyka zakażenia. Działanie w tak trudnych realiach jest zdecydowanie trudniejsze. Z drugiej strony wcale nie oznacza to, że plany związane z udoskonalaniem procesu zakupowego należy odłożyć na późniejszy termin albo że osiągnięcie oszczędności w tym okresie jest niemożliwe. Czas zawirowań gospodarczych kryje w sobie wiele możliwości, wymaga jednak zdecydowanie większej elastyczności oraz wiedzy.

Poznaj program wydarzenia "Forum Zakupy", 23 marca 2021, Online >>

Autor: Paweł Łaniewski

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected]. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected]. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.