Nadchodzi era cyfrowej przedsiębiorczości

Według badań aktualnie luka kompetencyjna w zakresie kompetencji cyfrowych wynosi 60%. Do 2030 roku ich poziom powinien być na poziomie 80% u większości przedsiębiorców, pracowników i liderów. Od 2021 roku obowiązuje Kompas Cyfrowej Dekady wprowadzony przez UE. W Polsce został ustanowiony rządowy Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Nadchodzi zatem era cyfrowej przedsiębiorczości. Czym są kompetencje cyfrowe? W jaki sposób je rozwijać? Kim będzie Liderka 4.0?

Era cyfrowej przedsiębiorczości

Zgodnie z założeniami Cyfrowego Kompasu 2030 Unia Europejska chce przygotować firmy oraz ich pracowników na cyfrową przyszłość. Polski Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych zakłada, że do 2030 roku rząd przeznaczy 234 mln zł na podnoszenie kompetencji cyfrowych naszych obywateli. To pozwoli zdiagnozować potrzeby technologiczne firm oraz podniesie kwalifikacje przedsiębiorców i pracowników w tej dziedzinie.

Weź udział w konferencji Power to Women, 16-17 maja w Warszawie >>

Kompetencje cyfrowe są niezbędne do wzrostu jakości pracy, realnej konkurencyjności oraz rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, które są kołem zamachowym polskiej gospodarki. Brak tych umiejętności spowoduje spowolnienie w biznesie.

red. Elżbieta Jachymczak, dziennikarka ekonomiczna, wydawca, redaktorka naczelna Business Intelligence, mentorka biznesu
red. Elżbieta Jachymczak, dziennikarka ekonomiczna, wydawca, redaktorka naczelna Business Intelligence, mentorka biznesu

Aby móc zrozumieć pojęcie kompetencji cyfrowych, warto poznać kompetencje przyszłości. To dzięki nim lider przyszłości może stać się skuteczny w działaniu na zmieniającym się rynku. Należą do nich m.in:

  • Inteligencja społeczna, która pozwala na szybką ocenę emocji drugiego człowieka i dopasowanie swojej postawy do niego. Buduje ona zaufanie międzyludzkie. Roboty nigdy nie będą w stanie odczuwać. Ta sfera zawsze pozostanie zarezerwowana dla człowieka.
  • Myślenie adaptacyjne, które idealnie sprawdziło się w czasach pandemii. Nie da się nauczyć maszyn reagowania w odpowiedni sposób w obliczu tak szybko zmieniającego się świata. Tylko tacy liderzy będą w stanie przetrwać nie jeden kryzys.
  • Umiejętności korzystania z nowych mediów jest odpowiedzią na oczekiwania społeczeństwa. Żyjemy w świecie „instant” i potrzebujemy informacji na już. Klient szuka informacji w sieci. Dlatego umiejętność generowania dobrych treści poprzez artykuły, wpisy, blogi czy podcasty jest kompetencją przyszłości.

Kompetencje na nowe czasy

Rozwój kompetencji cyfrowych jest niezbędny, aby łatwo odnajdywać się w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Oto kilka kompetencji na nowe czasy.

  • Digital Mindset — Myślenie cyfrowe to umiejętność rozumienia technologii, sprawnego poruszania się w zmieniającym się otoczeniu oraz brak obawy przed tym, że technologia zastąpi człowieka.
  • Kreatywność — Dynamiczny rozwój wymaga od nas gotowości do ciągłej nauki, aktualizacji wiedzy oraz poszerzania umiejętności. Dzięki kreatywności możemy generować nowe pomysły i rozwiązania, dopasowując się do panujących warunków.
  • Umiejętność korzystania z informacji i danych — W szybko zmieniającym się świecie każdy z nas mierzy się z natłokiem informacji. Problem obciążenia naszych umysłów jest coraz mocniej obecny. Umiejętność efektywnego filtrowania danych i odpowiednie ich wykorzystanie będą zaletami pracowników przyszłości.
  • Komunikowanie się i współpraca — Kompetencje przyszłości stawiają nacisk na współpracę, a nie indywidualne podejście. Będzie liczył się zespół i umiejętność pracy w grupie.
  • Dobór narzędzi i platform cyfrowych — Przyszłość będzie wymagać od nas znajomości zasad pisania pod SEO, wyboru odpowiednich narzędzi do pozycjonowania treści oraz sprawnego poruszania się po platformach cyfrowych.

Jak stać się Liderką 4.0?

Według testu EuroPass, który opiera się na Europejskich Ramach Kompetencji Cyfrowych dla Obywateli, opracowanych przez Wspólne Centrum Badawcze i Komisję Europejską mamy zróżnicowany poziom kompetencji cyfrowych.

Jeśli chcesz sprawdzić swój poziom kompetencji cyfrowych — zrób test.

Weź udział w konferencji Power to Women, 16-17 maja w Warszawie >>

Jak wynika z raportu o przyszłości miejsc pracy Światowego Forum Ekonomicznego 2020, rewolucja cyfrowa stworzy 97 milionów nowych miejsc pracy. 90% z nich będzie wymagało umiejętności cyfrowych.

Liderka 4.0 będzie musiała odpowiedzieć na skrajne oczekiwania rynku. Z jednej strony powinna posiadać umiejętności z obszaru nauk ścisłych, tzw. STEM (science, technology, engineering, math) - kompetencje cyfrowe. Istotny będzie cyfrowy sposób myślenia oraz umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii. Z drugiej strony niezbędne będą kompetencje miękkie, takie jak: zdolność aktywnego uczenia się, „worek z pomysłami”, czyli duża kreatywność oraz umiejętność dzielenia się wiedzą i współpraca z innymi członkami zespołu.

Podczas tegorocznej konferencji „Power to Women” - Silna Liderka na trudne czasy zdobędziesz wiedzę oraz dowiesz się, jaka jest rola kobiet w świecie nowoczesnych technologii.

fot. freepik.pl
fot. freepik.pl

Autorka: red. Elżbieta Jachymczak, dziennikarka ekonomiczna, wydawca, redaktorka naczelna Business Intelligence, mentorka biznesu

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.