Konsolidacja, decentralizacja i cyfryzacja. Najważniejsze zadania dla logistyki

Drogie paliwo, rosnące oczekiwania klientów i troska o klimat - przed branżą logistyczną nowe wyzwania. Najlepiej poradzą sobie jak zwykle najbardziej elastyczne firmy. Droga do sukcesu? Konsolidacja, decentralizacja i cyfryzacja - przekonuje Łukasz Zembowicz z DPD Polska.

Działalność w branży logistycznej wymaga umiejętności odczytywania nastrojów konsumenckich i udzielania szybkiej odpowiedzi na zmieniające się preferencje. Jednocześnie obecna sytuacja gospodarcza i zawirowania cenowe na rynku paliw i energii, z którymi mierzą się niemal wszystkie branże, wymagają ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i handlowych oraz optymalizowania kosztów operacyjnych. Bez względu na wyzwania, obowiązkiem firmy kurierskiej jest oferowanie usług na najwyższym poziomie, a rosnące oczekiwania konsumentów stanowią bodziec motywujący do szukania usprawnień, które uproszczą rozwiązania oferowane nadawcom i odbiorcom oraz pozwolą zachować racjonalne mechanizmy cenowe.

Współczesny konsument prowadzi aktywny tryb życia, jest mobilny i oczekuje szybkiej realizacji zamówienia, coraz częściej w duchu zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju. Coraz więcej firm z branży e-commerce w Polsce prowadzi sprzedaż cross border, a ich klienci chcą szybko i niedrogo otrzymać zamówione produkty w dowolnym miejscu na świecie. Chcą mieć także wpływ na to, gdzie, kiedy i w jaki sposób odbiorą swoją przesyłkę – z rąk kuriera, w punkcie DPD Pickup lub automacie paczkowym DPD Pickup Station.

Obecnie w logistyce kluczem do sukcesu są trzy czynniki: konsolidacja, decentralizacja i cyfryzacja, które pozwalają uprościć i skrócić procesy operacyjne oraz wykorzystywać dostępne zasoby osobowe i magazynowe firmy logistycznej w optymalny kosztowo sposób.

Obecnie w logistyce kluczem do sukcesu są trzy czynniki: konsolidacja, decentralizacja i cyfryzacja, które pozwalają uprościć i skrócić procesy operacyjne oraz wykorzystywać dostępne zasoby osobowe i magazynowe firmy logistycznej w optymalny kosztowo sposób - przekonuje Łukasz Zembowicz, członek zarządu, dyrektor marketingu i sprzedaży w DPD Polska.

Dobrym przykładem takiego podejścia jest logistyka miejska, która skupia się wokół ponad setki DPD Pickup Oddziałów Miejskich - ważnego rozwiązania ostatniej mili w miastach, które usprawnia nadania, odbiory i zwroty m.in. przez skrócenie dystansu do odbiorców paczek, a tym samym maksymalne skrócenie czasu obsługi zamówień. Odbiorca sam wybiera najbliższe miejsce i termin odbioru lub zwrotu towaru. Oddziały miejskie są częścią sieci DPD Pickup, obejmującej obecnie blisko 15,5 tys. placówek, w tym ponad 3500 automatów paczkowych. Sieć konsoliduje przesyłki w punkcie – jest to zatem dobry przykład wspomnianego podejścia: konsolidacji, decentralizacji i cyfryzacji. Patrząc od strony odbiorcy i nadawcy widzimy, że usługa kurierska jest dostępna w bliskim sąsiedztwie, można z niej skorzystać przy okazji i nie wymaga generowania dodatkowej emisji CO2. Sieć DPD Pickup znacząco ogranicza ruch aut kurierskich w miastach i przejmuje sporą część wolumenu, którego doręczenie jeszcze kilka lat temu wymagałoby większego udziału floty kurierskiej.

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Gęste rozmieszczenie punktów tworzy swego rodzaju zieloną mapę punktów, w których usługa kurierska dostępna jest przy okazji innych, codziennych aktywności. Sprzyja to znacznemu przyspieszeniu całego procesu logistycznego. Odpowiedź na wzrost e-commerce wymaga także konkretnych rozwiązań cyfrowych dla konsumentów, takich jak aplikacja DPD Mobile czy portal mojapaczka.dpd.com.pl oraz nadaj.dpd.com.pl

Kurierzy pracujący w oddziałach miejskich często dostarczają przesyłki za pomocą pojazdów nisko lub zeroemisyjnych oraz pieszo. Flota pojazdów elektrycznych stanowi także odpowiedź na obostrzenia emisyjne w zamkniętych strefach miast, co pozwala na systematyczne powiększanie rejonów obsługiwanych przez pojazdy, których eksploatacja jest neutralna dla środowiska. Z każdym rokiem zwiększamy flotę elektrycznych pojazdów. Ubiegły rok zamknęliśmy liczbą 300 elektrycznych busów kurierskich i 60 rowerów cargo.

O najnowszych rozwiązaniach logistycznych dla e-handlu będzie można posłuchać 16 marca podczas I Kongresu Cross-Border E-Commerce - jak skuteczniej sprzedawać przez internet za granicą, organizowanego przez Puls Biznesu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.