Work-Life Balance - co się zmieni w związku z nową dyrektywą?

Termin work-life balance, określający dążenie do zachowania równowagi pomiędzy pracą, a życiem osobistym dopiero niedawno zyskał na popularności w naszym kraju. Wkrótce jednak pod tym hasłem pojawią się zmiany w Kodeksie Pracy. I chyba z samym balansem nie mają wiele wspólnego.

Polski rząd ma w obowiązku wdrażanie dyrektyw europejskich w odpowiednich terminach. Jedną z nich jest ta o numerze 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, potocznie zwana dyrektywą work-life balance. Ta powinna zostać wdrożona do polskiego systemu prawnego do 2 sierpnia 2022 r. Ile ma ona wspólnego z ideą i jakie mogą być jej realne skutki?

Poznaj program konferencji “Wynagrodzenia i benefity 2023”, 25-26 stycznia 2023, Warszawa >>

Czym jest work-life balance?

Sama koncepcja work-life balance narodziła się pół dekady temu w krajach anglosaskich. W końcu to tam narodziła się współczesna psychologia. W chwili, gdy stopień bogactwa społeczeństwa dotarł do określonego poziomu, klasa średnia zaczęła dostrzegać kwestie przenikania się sfery prywatnej z zawodową. I doceniać rolę tej pierwszej.

Często przytaczaną, dramatyczną, statystyką jest badanie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pokazującą liczbę godzin, którą w pracy spędzają mieszkańcy poszczególnych krajów. Wynika z niej, że Polacy są w czołówce najbardziej zapracowanych narodów spośród 35 państw OECD.

Wg tego badania Polak średnio w ciągu roku pracuje 1928 godzin. Niby dużo, ale z drugiej strony bardzo podobnie do przeciętnego Amerykanina. Ale z kolei skrajnie więcej od Niemca. Z kolei wg tego samego badania, uważani za pracoholików, Japończycy, pracują niecałe 1700 godzin.

Wg koncepcji work-life balance, efektywnym jest znalezienie odpowiednich proporcji pomiędzy czasem i energią poświęconymi pracy, a tym samym skoncentrowanym na życiu prywatnym. I to zarówno od strony efektywności w pracy, jak i satysfakcji z życia osobistego.

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Jakie są cele work-life balance?

Ktoś mógłby nazwać dążenie do WLB fanaberią pierwszego świata. I zapewne jest w tym sporo racji, gdyż tematy te są poruszane raczej w najbogatszych regionach świata. Niemniej namacalne efekty można podzielić pomiędzy organizację i pracownika.

Pracodawcy zależy na:

 • Zwiększeniu produktywności pracownika - wypoczęte osoby są z zasady bardziej efektywne w pracy. Dopiero w czasach, gdy bezrobocie przestało być zauważalną zmienną, zaczęto doceniać parametr wydajności pracownika.
 • Zmniejszeniu wypalenia zawodowego - pojęcie istniejące od lat 70. zeszłego wieku oznaczające ogólny spadek motywacji do pracy oraz pierwotnie obecny entuzjazm.
 • Mniejsza rotacja pracowników - wciąż głównym motywatorem pracowników jest wysokość pensji. Jednak powyżej pewnego poziomu jej znaczenie maleje. Firmy, które są w stanie zaoferować efektywne pozapłacowe benefity mogą liczyć na większą lojalność pracowników. A to przekłada się na bardzo wymierne obniżenie kosztów nowych rekrutacji.
 • Lepszy wizerunek - firmy z bardziej pozytywnym wizerunkiem siłą rzeczy przyciągają lepszych pracowników z rynku.

Poznaj rolę HR w procesie transformacji firmy >>

Pracownik kładzie nacisk na:

 • Mniejsze wypalenie - to jest punkt wspólny dla obu stron. Szczególnie przy stanowiskach specjalistycznych i kadry zarządzającej i znacznej intensywności pracy, problem staje się bardzo namacalny.
 • Czas wolny - możliwość spędzania czasu na sprawach, na których mu najbardziej zależy. Na stanowiskach specjalistycznych zwykle już pracownicy mają pieniądze zapewniające im realizowanie swoich pasji. Work-life balance zapewnia jeszcze, by całego czasu nie spędzali na godzinach nadliczbowych w pracy.
 • Elastyczny czas pracy - możliwość pracy zdalnej i oszczędzanie na kosztach dojazdów do pracy zyskała szczególnie na popularności w czasach ery covidu. Mimo, że spora część firm powróciła do systemu pracy biurowej to większość pozostała przy modelu hybrydowym. Nie do przecenienia jest też liberalniejsze podejście do wyboru godzin pracy.
 • Przejrzystość polityki firmy - często niedoceniany przez spółki element polegający na tym, że pracownicy cenią możliwość rozwoju, przewidywalność wzrostu zarobków, czy kwestie tego, w jakim kierunku zmierza firma na rynku.

Czym jest dyrektywa Work-Life Balance?

Dochodzimy tutaj do europejskiej dyrektywy 2019/1158, zwaną z jakichś powodów dyrektywą work-life balance. Polska miała obowiązek wdrożyć ją do połowy tego roku. Mimo tego, że jest opóźniona to czekają nas na pewno zmiany w Kodeksie Pracy w najbliższym czasie. Przyjrzyjmy się, czego dotyczą zmiany, które nas niedługo czekają.

Co ciekawe, z całej masy teorii wynikającej z work-life balance główny nacisk położono na osoby posiadające dzieci, zwiększając ich przywileje.

 1. Drugi rodzic ma mieć prawo dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego. Urlop ten nie będzie podlegał przeniesieniu. A niewykorzystany będzie przepadał. Już w chwili obecnej po zakończeniu obowiązkowego okresu urlopu macierzyńskiego przez mamę, pozostały okres może wykorzystać ojciec. W przypadku, gdy także jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Urlop tacierzyński zaczyna się bezpośrednio po zakończeniu urlopu przez mamę i trwa obecnie maksymalnie 6 tygodni.
 2. Prawo do dodatkowego urlopu opiekuńczego na przysługiwać pracownikom w wymiarze pięciu dni roboczych w roku.
 3. W pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych wypadkiem lub chorobą, pracownik będzie miał prawo do urlopu. Dyrektywa mówi w tym przypadku o zdarzeniach “z powodu działania siły wyższej”.
 4. Zakazana będzie możliwość zwolnienia, a nawet przygotowania do zwolnienia pracownika z powodu wystąpienia z wnioskiem o urlop tacierzyński, rodzicielski i opiekuńczy.
 5. I w końcu, osoby posiadające dzieci do ósmego roku życia będą miały możliwość występowania z wnioskiem o umożliwienie szerszego stosowania elastycznej organizacji pracy. Cokolwiek by to nie miało w praktyce nie miało oznaczać, jednak pracodawcy będą musieli uzasadnić odmowę jeśli taka wystąpi.

Generalnie, jak łatwo zauważyć, osoby posiadające dzieci lub w ogóle rodzinę, będą przez nowe przepisy mocno faworyzowane. Tym samym efekt wdrożenia dyrektywy może być dokładnie odwrotny do zamierzonego. Zamiast chronić rodziców spowoduje w praktyce, że firmy mniej chętnie będą patrzyć na takie osoby jeszcze na etapie rekrutacji. Choć nikt zapewne tego oficjalnie nie przyzna.

Autor: Marcin Kosiński, Redaktor, Bankier.pl

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.