Alternatywne spółki inwestycyjne – czym są?

Celem alternatywnych spółek inwestycyjnych (ASI) jest pozyskiwanie funduszy od wielu inwestorów i ich inwestowanie w celu zwiększenia kapitału (zarobieniu na inwestycjach). Ekonomiczny sens tego rozwiązania jest prosty. Inwestor przekazuje swoje środki do ASI, ponieważ uważa, że w ten sposób osiągnie większy zysk, niż gdyby zainwestował te środki samemu. ASI z drugiej strony pobiera opłaty od zarządzania oraz tzw. „carried interests” od ewentualnie wypracowanego zysku. Ponadto, ASI mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków publicznych w ramach różnych państwowych programów.

Od strony prawnej, ASI są prostszą i bardziej elastyczną wersją funduszy inwestycyjnych.

Istotne jest, że powyższą działalność inwestycyjną można prowadzić tylko i wyłącznie w formie ASI (z uwzględnieniem oczywiście innych, bardziej formalnych funduszów inwestycyjnych).

Weź udział w warsztacie online “Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI) - studium przypadku”, 29 listopada >>

ASI są elastyczne

Konstrukcja ASI jest elastyczna i może być dopasowana do potrzeb i preferencji założycieli.

ASI może być prowadzona zarówno w formie spółek kapitałowych (sp. z o.o., spółka akcyjna), jak i spółek osobowych (spółka komandytowa i SKA).

Jeśli ASI jest spółką kapitałową, to jest tzw. ASI „wewnętrznie zarządzaną”. Środki finansowe trafiają do takiej spółki i są przez nią zarządzane.

Jeśli ASI jest spółką osobową, to jest tzw. ASI „zewnętrznie zarządzaną”. Wówczas środki finansowe trafiają do spółki osobowej, natomiast spółka osobowa jest zarządzana przez swojego komplementariusza – będącego spółką kapitałową (spółką z o.o. lub spółką akcyjną).

Brzmi skomplikowanie, ale spółki kapitałowe pozwalają ograniczyć działalność ASI do jednej spółki, a w przypadku spółek osobowych w grę wchodzą dwie spółki – ASI i zarządzający ASI.

Czy warto założyć Alternatywną Spółkę Inwestycyjną?
Czy warto założyć Alternatywną Spółkę Inwestycyjną?
canva.com

Rodzaje ASI

Istnieją dwa zasadnicze rodzaje ASI:

1)ASI, którego zarządzający otrzymał zezwolenie na wykonywanie działalności (ASI „zezwoleniowe”);

2)ASI, którego zarządzający został wpisany do rejestru zarządzających ASI (ASI „rejestrowe”).

ASI „rejestrowe” służą do zarządzania środkami o niskiej wartości (tj. co do zasady do 100 mln euro lub 500 mln euro) i to one dominują dzisiaj na rynku. Prostota ASI „rejestrowych” sprawia, że ASI „zezwoleniowe” poza jednym wyjątkiem nie występują.

Komisja Nadzoru Finansowego wydaje powyższe zezwolenia i prowadzi rejestr.

Obowiązki ASI

Na ASI i ich zarządzających są nałożone dodatkowe obowiązki, których wykonywać nie muszą „tradycyjne” spółki. W szczególności dotyczy to:

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

1)obowiązków dokumentacyjnych – obowiązek sporządzenia określonych dokumentów wewnętrznych (np. polityka inwestycyjna, strategia inwestycyjna);

2)obowiązków względem organów i ich członków – zarządzający ASI musi mieć zarząd i radę nadzorczą, a ich członkowie muszą spełniać dodatkowe wymagania;

3)obowiązków informacyjnych.

ASI „zezwoleniowe” ma zdecydowanie większe obowiązki niż ASI „rejestrowe”, w którym są one ograniczone do minimum. Przykładowo, zarządzający ASI „rejestrowym” jest w dużej mierze zwolniony z obowiązków dotyczących jego organów i ich członków w porównaniu do ASI „zezwoleniowego”.

Powyższe obowiązki są niejako „ceną” za możliwość prowadzenia takiej działalności gospodarczej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o “Alternatywnych Spółkach Inwestycyjnych”? Weź udział w warsztacie online >>

Podsumowanie i wnioski

ASI jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zbierać aktywa od innych i inwestować je w celu pomnożenia kapitału. Umożliwia to prowadzenie profesjonalnej działalności inwestycyjnej przy mniejszych obowiązkach w porównaniu do klasycznych funduszy inwestycyjnych. Dotyczy to zwłaszcza tzw. ASI „rejestrowego”, którego prostota zachęca wielu zarządzających. Mniejszy formalizm i przywileje podatkowe sprawiają, że ASI zaczynają wypierać z rynku klasyczne fundusze inwestycyjne.

Podkreślenia jednak wymaga, że prowadzenie takiej działalności w innej formie niż ASI (lub inny fundusz inwestycyjny) jest niezgodne z prawem i naraża na grzywnę nawet do 5 mln zł lub karę pozbawienia wolności do lat 5 (lub na obie te kary łącznie).

W niektórych przypadkach mogą istnieć wątpliwości, czy dana działalność wymaga już założenia ASI. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z doradcą, który pomoże ocenić konkretną sytuację i doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie.

Autor: Arkadiusz Krokowski, aplikant radcowski w Chabasiewicz, Kowalska i Wspólnicy SKA

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.