Przyszłość, która już się wydarzyła. …i jak to zmienia Twój biznes?

Wiele osób zastanawia się, jak wyróżnić się w prowadzonym przez siebie biznesie. Ilość zmian, nowych wersji produktu i zupełnie nowych produktów w ofertach firm różnych branż jest tak duża, że nie jest możliwe ich śledzenie.

Wiele osób zastanawia się, jak wyróżnić się w prowadzonym przez siebie biznesie. Ilość zmian, nowych wersji produktu i zupełnie nowych produktów w ofertach firm różnych branż jest tak duża, że nie jest możliwe ich śledzenie. Co ciekawe kilkadziesiąt, czy sto lat temu dzisiejsza różnorodność i skomplikowanie biznesowe byłoby nie do uwierzenia. Jest to o tyle istotny wniosek, że w ciągu najbliższych kilku, czy kilkunastu lat ta biznesowa różnorodność będzie tylko przyspieszać w tak samo niewyobrażalny sposób z dzisiejszej perspektywy. To powoduje zmiany w zachowaniu klientów - nie tylko w ramach preferencji zakupowych. Warto zdawać sobie sprawę, z tego że preferencje zakupowe są pochodną zmian występujących w społeczeństwie. Aktualnie gross tych zmian powoduje technologia. Zmiany przyspieszają w tempie potęgowym i są tak samo różnorodne jak te biznesowe.

Warto antycypować zmiany w swoim obszarze biznesowym, poprzez obserwację przyszłości, która już zachodzi. Przykładem zjawiska, które jest tą naszą przyszłością i wpływa na różne dziedziny może być „Społeczeństwo nieufności”, co wyraża się w oczekiwaniu pełnej transparentności od firm w zakresie produkowanych wyrobów i prowadzi dalej do zaklasyfikowania jednych marek jako etycznych, a innych nie i z tymi drugimi społeczeństwo zaczyna walczyć, a już na pewno przysparza im złej prasy, więc potencjalnie i problemów ze sprzedażą. To samo zjawisko dotyczy polityki.

Społeczeństwa nie są zadowolone z jakości polityki i polityków. Oczekują wyjaśniania powodów decyzji i włączenia ich do współrządzenia i współdecydowania w sposób bardziej intensywny niż tylko poprzez głosowanie w wyborach. Emanacją tej filozofii jest popularność, jaką zdobył Bitcoin i setki innych kryptowalut. Miliony ludzi uwierzyło i partycypuje w rozwoju tego alternatywnego strumienia płatniczego. Alternatywnego do establishmentu tj. walut państwowych i banków. Mimo ostatniego załamania kapitalizacja rynku kryptowalut to 120 miliardów dolarów (vs. 800 mld w szczytowym momencie) z obrotem w ciągu 24h rzędu 17 mld USD. Do tego cała technologia blockchain ciesząca się olbrzymim powodzeniem, która w swojej idei może zastąpić banki, centralne rejestry państwowe, notariuszy i innych. Z jakiego powodu jest to istotne? Bo w tych nowych trendach już funkcjonują miliony ludzi, którzy przecież reprezentują sporą część siły nabywczej, a mają swoje preferencje zakupowe kształtowane również prze te opisane zjawiska.

Technologia blockchain, na której działa Bitcoin zmienia okoliczności biznesowe. Konkretniej? AXA - znany duży ubezpieczyciel, wprowadził polisę o nazwie Fizzy, która wypłaca odszkodowanie za opóźnione loty lub te, które się nie odbyły. Nie ma potrzeby o nic wnioskować w przypadku zaistnienia takiej sytuacji, wypłata z ubezpieczenia następuje od razu. Sama firma opisuje jako jedną z kluczowych cech tej polisy - transparentność. Co to dalej oznacza? - że AXA stworzyła polisę opartą na blockchain’ie zupełnie inną, niż to co oferuje rynek: o wiele tańszą w obsłudze i generującą rewelacyjne doświadczenia klienta.

Skoro już jesteśmy przy ubezpieczeniach to firma Troy sprzedająca ubezpieczenia przez aplikację również zmienia branżę ubezpieczeniową. Firma odwołuje się do jednej chyba z największych zmian społeczno-technologicznych w ostatnich latach, którą można by nazwać „Mobile everything”. Jesteśmy przyklejeni do smartfonów. Istotna część naszego dnia to aktywność w telefonie. Firma Trov wychodzi naprzeciw tym zmianom zachodzącym w naszych zachowaniach i oferuje ubezpieczenie mienia, które się włącza i wyłącza w miarę potrzeby przez telefon.

Na przykład można ubezpieczyć rower na czas, kiedy jest pozostawiony przed kawiarnią, w której pije się kawę. Całość prosta jak zamówienie Ubera. Skoro już wymieniłem firmę Uber, to do 2020 chce ona uruchomić pilota powietrznych taksówek, a do 2023 usługa ta ma być szeroko dostępna - na start w Dallas i Los Angeles, ale kolejne miasta mogą składać aplikacje w tym zakresie… Tego typu zmiany w transporcie będą generowały niewyobrażalny wpływ na miasta i zamieszkujących ich ludzi. Jest szansa, że przy tej okazji powstaną całe branże, których jeszcze nie znamy. Dla ludzi funkcjonujących w biznesie, z otwartą głową i ręką na pulsie w zakresie tego typu informacji, taka wiedza stwarza nowe szanse sprzedażowe i potencjał do wyprzedzania rynku w zakresie nowych produktów i nowych grup klientów.

W coraz większym stopniu widoczne są w naszym życiu roboty - nie mam na myśli podobnych do tych w Gwiezdnych Wojnach. Są bardziej subtelne - autonomiczne auta, już nie tylko same parkują, ale potrafią same jeździć. Ford zamierza wypuścić masowo dostępne tego typu auto do 2021. Inne to chatboty na stronach internetowych, które zmieniają sposób obsługi i zastępują w tym zakresie procesor białkowy. Za The Daily Telegraph, najtrafniejsze obecnie diagnozy w zakresie pulmonologii stawia obecnie program komputerowy. 20% nastolatków uważa, że robot z powodzeniem mógłby być ich najlepszym przyjacielem, a 8% przyznaje, że już w ten sposób traktuje asystentów głosowych takich jak np. Siri czy Aleksa. A to wszystko dopiero malutki wycinek tego co się wokół nas dzieje.

Jednym z podstawowych czynników sukcesu w biznesie jest wyczuwanie rynku - potencjałów biznesowych i nowych okazji. Spojrzenie, w przyszłość która przecież się już dzieje pozwala najlepiej sobie radzić w tym niekończącym się wyścigu.

Autor: Karol Stępień, lider biznesowy, ekspert w zakresie zarządzania sprzedażą

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.