Jak sprawić, by w puli 50 mln klientów każdy czuł się unikatowy

Butik, który pomieści 50 milionów klientów i każdemu z nich zapewni indywidualną obsługę? W Zalando to możliwe dzięki skutecznej realizacji wizji, aby stać się Starting Point for Fashion, czyli pierwszym miejscem, do którego kierują się klienci, myśląc o modzie.

Lokalność, personalizacja oraz pogłębianie relacji z klientami. Te kwestie należą do kluczowych założeń całej działalności Zalando, w tym marketingu. Pomagają skutecznie „szyć go na miarę”, a tam gdzie trzeba – szybko wprowadzać „krawieckie przeróbki”.

Krzysztof Białkowski, Director Regional Marketing Zalando
Krzysztof Białkowski, Director Regional Marketing Zalando

Lokalność

Zalando obecne jest na 25 rynkach w Europie, a moda, choć podlega globalnym trendom, różni się między poszczególnymi krajami. Dlatego wierzymy, że kluczem do sukcesu przy międzynarodowej działalności jest zrozumienie swoich lokalnych klientów i poznanie cech charakterystycznych dla każdego z rynków. Z tego powodu stawiamy na tworzenie lokalnych zespołów, również w marketingu, które budują jedną, silną międzynarodową markę Zalando, ale w sposób dopasowany do oczekiwań użytkowników w poszczególnych krajach.

W Polsce najlepszym tego przykładem była kampania „Ty decydujesz, kiedy zaczyna się moda” z okazji 10-lecia obecności na polskim rynku – jednego z najważniejszych dla Zalando. Jej twarzami był zestaw osobowości tak różnorodnych, jak nasi polscy klienci – od aktorskich sław takich jak Danuta Stenka, Agnieszka Grochowska i Andrzej Chyra, przez piosenkarkę Rosalie, modelkę Wiktorię Jagiełło i trenerkę personalną Katarzynę Wolską, aż po Lullę La Polaca – najstarszą w Polsce drag queen.

I najważniejsze – asortyment. Poszczególne kraje potrafią znacznie różnić się jeśli chodzi preferencje modowe, adopcję trendów czy styl ubierania, dlatego stawiamy na rozwój oferty o lokalne marki. Obecnie w Zalando klienci mogą jednym ruchem ręki wybierać z ponad 100 polskich marek – od tych największych, jak 4F, Kazar, Wólczanka czy Solar, po mniejszych, takich jak Fluff czy Makadamia.

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Personalizacja

Mocno stawiamy też na indywidualne podejście i personalizację doświadczenia naszych użytkowników. Chcemy, aby każdy z nich czuł się w Zalando, jakby odwiedzał prywatny butik, gdzie sprzedawcy są gotowi doradzać w zakresie stylu i rozmiaru. Dzięki rozwiązaniom technologicznym nasza strona uczy się tego, co interesuje naszych klientów i czego poszukują oni w oparciu o ich dotychczasowe wybory. W ten sposób każdemu możemy wyświetlać indywidualnie dostosowaną ofertę. Ponadto oferujemy algorytmicznego asystenta mody (AFC – Algorithmic Fashion Companion), który pomaga użytkownikom odkrywać nowe produkty, przedstawiając im propozycje strojów, m.in. pasujących do ich ostatnich zakupów.

Pogłębianie relacji

Zalando stawia w swoich działaniach na nowe formy i płaszczyzny komunikacji z klientami. Stąd inwestycja w 2022 roku w Highsnobiety – unikalną platformę online łączącą dziennikarskie treści i content w kategorii streetwear ze sklepem online. W oparciu o jej ekspertyzę chcemy rozwijać Zalando o interesujące treści na temat mody, tak, aby pogłębiać relacje z klientami, dostarczając im również ciekawe materiały redakcyjne.

Wplatanie inspirujących doświadczeń w ścieżkę zakupową pomaga tworzyć angażujące środowisko zakupowe zarówno dla konsumentów, jak i dla marek. Jednocześnie, wybierając zakupy online ze względu na ich wygodę, klienci nie muszą już tracić korzyści osobistego doświadczenia typowego dla zakupów stacjonarnych. Jesteśmy przekonani, że takie połączenie jest kluczem do sukcesu Zalando.

Weź udział w “Customer Relations Forum”, 29-30 marca 2023 r. Sprawdź >>

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.