Jak rozwijać kulturę firmy, która wspiera tworzenie wartości dla klienta

Customer Experience (CX) z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu. Coraz więcej menedżerów uważa, że zadbanie o pozytywne doświadczenia klientów będzie nawet ważniejsze, niż w 2022 r. Takie podejście potwierdzają także inne statystyki. Ponad 65% firm twierdzi, że w 2023 roku zwiększy wydatki na CX, średnio o 24%* . Wynika to m.in. z faktu, iż 3/4 klientów deklaruje, że nie przestanie kupować w kryzysie lub wyda nawet więcej na zakupy w firmach, które będą o nich dbać** . W tym roku ważna też będzie umiejętność pokazania zwrotu z inwestycji w CX. Skupienie się na misji, wartościach, mocnych stronach organizacji oraz wzmacnianie słabszych stron będą definiowały sukces w 2023 roku.

Joanna Hirsz, Senior Consultant Customer, Employee, Patient Experience, GCE Consulting – GoodCustomerExperience.pl
Joanna Hirsz, Senior Consultant Customer, Employee, Patient Experience, GCE Consulting – GoodCustomerExperience.pl

Na znaczeniu będzie zyskiwać zarządzanie doświadczeniami pracowników (Employee Experience - EX). Employee Experience to percepcja pracownika jego wszystkich interakcji z firmą w zakresie: racjonalnym (co firma robi – np. proces rekrutacji, rozwoju, raportowania, systemy itd.); emocjonalnym (jakie wywołuje emocje – np. komunikacja, procesy, współpraca wewnętrzna, benefity); fizycznym (jak oddziałuje na zmysły: wzrok, słuch, węch, dotyk, smak, warunki pracy i otoczenie) - intuicyjnie ocenianych względem oczekiwań i potrzeb. Przez cały czas trwania kontaktu z firmą (podróż pracownika).

Zarządzanie doświadczeniami pracownika będzie zyskiwało na znaczeniu w kolejnych latach. Wiadomo bowiem, że zadowoleni pracownicy to źródło zadowolonych klientów. Jedni i drudzy codziennie na siebie wpływają. Bez spójnych działań firmy - w obu obszarach (customer i employee experience) – trudno odnieść dziś sukces rynkowy. Panując działania Customer Experience warto uwzględnić też takie, które wpłyną na kulturę organizacyjną firmy – by była prokliencka, a także, które poprawią doświadczenia pracowników.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim od ustalenia zakresu wsparcia kadry zarządzającej. To liderzy firm powinni ustalić i monitorować strategię CX / EX. Do ich zadań należy też określenie uprawnień i odpowiedzialność pracowników odpowiedzialnych za CX / EX. Kadra zarządzająca powinna regularnie zapoznawać się z głosem klientów / pracowników i dyskutować o nim. To na liderach jest skupiona uwaga pracowników, więc powinni oni dawać przykład własną postawą, że klienci / pracownicy są ważni i spędzać z nimi czas. Kierownictwo sieci hotelu Ritz Carlton opracowało nie tylko wartości, które chce dostarczać klientom, ale także „Employee Promise”: “At The Ritz-Carlton, our Ladies and Gentlemen are the most important resource in our service commitment to our guests. By applying the principles of trust, honesty, respect, integrity and commitment, we nurture and maximize talent to the benefit of each individual and the company. The Ritz-Carlton fosters a work environment where diversity is valued, quality of life is enhanced, individual aspirations are fulfilled, and The Ritz-Carlton Mystique is strengthened.***”

W tworzeniu proklienckiej kultury warto przeanalizować podróż pracownika, określić punkty zachwytu i bólu pracowników i następnie zaprojektować doświadczenia i podróż idealne, docelowe. Celem analizy EX jest to, by znaleźć wszystkie bariery, punkty bólu pracowników, które przeszkadzają im, a czasami uniemożliwiają wykonanie pracy w taki sposób, by klient był zadowolony oraz by oni sami byli zadowoleni. W konsekwencji zaprojektować nowe rozwiązania, które pomogą pracownikom efektywniej, szybciej, przyjemniej obsługiwać klientów i osiągać satysfakcję z pracy.

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Warto opracować mapę podróży pracownika w różnych jej fazach – od kandydata po byłego pracownika. Zbadać i określić aktualne doświadczenia, oczekiwania i potrzeby pracowników, a następnie zaadresować konkretne działania naprawcze.

Z kolei analiza ścieżki klienta uzupełnionej o doświadczenie i emocje pracowników pozwoli na lepsze zrozumienie zachowań wobec klienta, ich przyczyn, także wynikających z trudności wewnątrz organizacji. Takie podejście to z jednej strony skupienie się na pracowniku, ale de facto prowadzi ono także do poprawy doświadczeń klientów.

Doskonałe customer experience jest możliwe dzięki inspirującym liderom oraz szczęśliwym, spełnionym i zaangażowanym pracownikom, którym firma ufa na tyle, że mogą sami podejmować decyzje. Warto więc zadbać o wysoki poziom zaangażowania pracowników np. poprzez zapewnienie inkluzywność, różnorodność i poczucia przynależności, formułowanie misji i celu firmy wychodzących poza cele finansowe np. Dostarczanie szczęścia – Zappos; Chcemy dostarczać innowacyjne rozwiązania, zachęcać ludzi do nowego, świeżego spojrzenia na te same rzeczy i pobudzać klientów do kreatywnego korzystania z naszych produktów – Apple. Niezbędne będzie także przekazanie pracownikom mocy sprawczej, kompetencji do podejmowania decyzji – np. zasada Golden Rule w Ritz Carlton – zgodnie, z która każdy pracownik może przeznaczyć według swojej decyzji określony budżet na uratowanie dobrego doświadczenia klienta.

Weź udział w Customer Relations Forum, 29-30 marca 2023 r. >>

Źródło:

* Blog - Factors Influencing Strong CX Spending in 2023 (metrigy.com)

** Omnichannel, czyli rynek pod presją doświadczeń klientów. Trendy na 2023 (mycompanypolska.pl)

*** https://www.ritzcarlton.com/en/about/gold-standards

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.