Jak zbudować i udoskonalać zespół sprzedażowy?

W życiu zawodowym każdego szefa sprzedaży, na pewnym etapie pojawia się potrzeba pozyskania eksperta, a podczas Sales Team Level Up, wspólnie z naszymi prelegentami, porozmawiamy o 5-cio etapowym procesie jego wdrażania, a co za tym idzie - ciągłego budowania i udoskonalania zespołu sprzedażowego.

Sales team level up to konferencja przygotowana w zupełnie nowej odsłonie, niż poprzednie edycje. To pierwsza w Polsce konferencja oparta o kluczowy proces zachodzący w zespole sprzedażowym, przedstawiony w realnych sytuacjach i oparty na prawdziwych historiach.

Wraz z wieloletnimi praktykami rynkowymi pokażemy historię tworzenia i utrzymania, efektywnego zespołu sprzedażowego od rekrutacji, selekcji, wdrożenia, zarządzania codzienną pracą aż po jego ewaluację i rozwój.

Podczas wydarzenia dowiesz się:

  • Jak efektywnie szukać odpowiednich kandydatów, czyli jak zaplanować i zwerbalizować swoje potrzeby kompetencyjne oraz jaką strategię rekrutacyjną powinien obrać szef sprzedaży, żeby nie utonąć w morzu CV i pozyskać odpowiednią osobę do swojego działu, niekoniecznie najlepszą na rynku.
  • Jak dokonać selekcji przesłanych aplikacji, tak aby rzeczywiście rozmawiać z najlepszymi dla nas kandydatami i wybrać pracownika, sprzedawcę, który będzie najlepiej wykonywał pracę, które chcemy by wykonywał.
  • Jak efektywnie wdrożyć nową osobę do swojego działu oraz jak przygotować do tego zespół.
  • Jak ułożyć i egzekwować codzienną pracę swojego zespołu, czyli stawiać i rozliczać się z celi sprzedażowych oraz w jaki sposób dbać o zaangażowanie oraz motywację działu sprzedażowego.
  • Jak utrzymywać efektywność zespołu, dbając o doskonalenie oraz rozwój zespołu oraz poszczególnych jego członków

Sales Team Level Up'23 pozwoli podnieść efektywność, relacje w zespole oraz kompetencje sprzedawców na wyższy poziom.

Zgłoś udział w konferencji “Sales Team Level Up” >>

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected]. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected]. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.