None

Dziękujemy za wszystkie głosy

Kinga Di Salvo

dyrektor regionalna CHEP Polska i państwa bałtyckie

Absolwentka politologii, dyplomacji i stosunków międzynarodowych trafiła w 2008 r. do… logistyki. Konkretnie – do CHEP, globalnego potentata na rynku palet. Uczyła się trudnej branży od zera, najpierw opiekując się klientami, później przygotowując plany operacyjne i nowe projekty. W styczniu 2014 r. objęła główny ster CHEP w Polsce i republikach bałtyckich. Wkrótce będzie obchodziła na tym stanowisku pięciolecie. Realizuje z powodzeniem model biznesowy CHEP, który jest czymś więcej niż wypożyczaniem klientom palet. Stabilny łańcuch dostaw na nośnikach najwyższej jakości to przecież krwiobieg gospodarki. Kieruje się zasadą, że podstawą decyzji kadrowych mogą być wyłącznie wyniki pracy, a nie np. parytet płci. W każdym razie ponad połowę załogi CHEP Polska stanowią kobiety.

Małgorzata Góra-Dubiela

prezes Union Investment TFI

Towarzystwo, którym kieruje, utrzymuje się w szerokiej czołówce branży, a jako jedno z niewielu niezależnych od grup bankowych przez ostatni rok wyraźnie zwiększyło wartość aktywów. W 12 miesięcy (dane na koniec września 2017 r.) aktywa wzrosły o niemal jedną czwartą, do 12,7 mld zł, co daje szóste miejsce w stawce funduszy rynku kapitałowego (przed rokiem siódme - udało się wyprzedzić TFI PZU). To zasługa dobrych wyników zarządzania. Towarzystwo stało się łakomym kąskiem dla dużych grup finansowych, a jego nowym właścicielem zostanie Generali.

Karolina Kaim

prezes Tacit Investment

Zarządza firmą inwestującą w nieruchomości do której należy warszawski Cosmopolitan. W 2018 r. wzmocniła pozycję firmy w sektorze nieruchomości luksusowych. Stworzona przez Tacita marka High Level Sales & Marketing wzbogaciła się m.in. o takie obiekty, jak luksusowa willa na warszawskiej Saskiej Kępie i rewitalizowana kamienica w Bydgoszczy. Od lipca 2018 r. Tacit odpowiada również za sprzedaż apartamentów i pokoi w powstającym we Władysławowie ekskluzywnym hotelu Gwiazda Morza. Prywatnie prezes jest miłośniczką sztuki — z jej inicjatywy w Cosmopolitanie cyklicznie odbywają się wystawy i spotkania z artystami, a we wnętrzach apartamentowca pojawiają się arcydzieła światowej klasy, jak np. „Hommage au Connétable de Bourbon”, jeden z najważniejszych obrazów Georgesa Mathieu, który można podziwiać w budynku od września 2018 r.

Ewelina Kołoda

prezes Nakatomi

W ciągu trzech lat zbudowała agencję marketingową zatrudniającą 206 osób. Zaczynała w gdańskim Business Linku na jednym krzesełku co-workingowym i 15 tys. zł, a obecnie Nakatomi to sześć biur, w tym na Manhattanie, w Los Angeles czy najnowsze na Hawajach. Planuje kolejne — od Australii po Afrykę. Przychody rok do roku wzrosły 10-krotnie. Nakatomi to już uznana marka działająca globalnie, promuje ponad 600 firm, w tym notowane na Nasdaq. Niektórzy klienci na uruchomienie kampanii muszą czekać nawet sześć miesięcy. Burmistrz Nowego Jorku nominował firmę do konkursu najlepszych pięciu agencji marketingowych działających w mieście.

Joanna Maćkowiak-Pandera

analityk, prezes Forum Energii

Energetyka jest dziś jak polityka — idee mieszają się z biznesem, a emocjonalne spory toczone są nawet w ramach jednego rządu. Joanna Maćkowiak-Pandera wnosi do tych debat to, czego w nich brakuje: wiedzę opartą na danych.
Od 2014 r. prowadzi think tank Forum Energii, którego misją jest wspieranie zmian w polskim sektorze energetycznym. Jego opracowania rezonują w Ministerstwie Energii i spółkach skarbu państwa, bo mówią o trendach i danych, które trudno ignorować.
Szefowa Forum Energii pracowała w przeszłości w duńskim koncernie DONG Energy, była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, zajmowała się też negocjacjami klimatycznymi.

Agnieszka Moryc

prezes Admiral Tax

Jest współzałożycielką polsko-brytyjskiej kancelarii podatkowej Admiral Tax z biurami w Krakowie, Londynie i Dublinie. W 2017 r. przejęła Dowson Holdings wchodząc na rynek spółek offshore. Firma ma ponad 500 stałych klientów i na koncie ponad 2,5 tys. zamkniętych transakcji na rynku B2B. Mówi o sobie, że „tworzy nową jakość w męskim świecie biznesu, dodając kobiecą intuicję, logikę i uporządkowanie”. Wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi jako ekspert w mediach polskich i brytyjskich, jest m.in. aktywną blogerką na Dyskusja.biz. Zagorzała miłośniczka wszelkich sportów ekstremalnych ma dwójkę dzieci, trzy psy, ogródek i hotel dla pszczół.

Anna Pawlak-Kuliga

prezes IKEA Chiny

We wrześniu 2018 r., po dwóch lat szefowania firmą IKEA w Polsce, stanęła na czele grupy IKEA w Chinach - to dla tej firmy największy rynek świata. Ze skandynawskim koncernem związana jest od ponad dekady. Najpierw pracowała w Wielkiej Brytanii, gdzie pełniła rolę tzw. nawigatora biznesu, a po pięciu latach przeniosła się do Polski. Tu początkowo była członkiem zarządu, później wiceprezesem, a od września 2016 r. prezesem IKEA Retail. Do tej pory żadna Polka nie pełniła tej funkcji. Pod jej rządami IKEA otworzyła sklep w Lublinie, zaczęła przygotowania do otwarcia trzeciej warszawskiej placówki i uruchomiła nowe kanały sprzedaży, w tym internetowy. Podniosła też minimalną stawkę godzinową do 20 zł, a połowę wszystkich stanowisk kierowniczych zaczęły zajmować kobiety.

Agnieszka Szpara

prezes Affidea

Choć nie jest lekarzem, od ponad 20 lat rozwija biznesy medyczne. Od 2016 r. jest szefową polskiego oddziału holenderskiej grupy medycznej. Uważa, że inwestycje w innowacyjne i jak najmniej inwazyjne technologie są przyszłością każdego systemu opieki zdrowotnej, ale podkreśla, że nowoczesna medycyna nie opiera się jedynie na dostępie do technologii, ale przede wszystkim na ludziach i relacjach z pacjentami. Za jedną z szans na zwiększenie dostępności wysokospecjalistycznych badań uważa rozwój sztucznej inteligencji jako narzędzia wsparcia w pracy lekarzy i zdalnych usług pozwalających na poprawę ich dostępności. Aktywnie działa także w organizacjach branżowych.

Karina Trafna

prezes Kids & Co

Co robi perfekcjonistka, która nie może znaleźć dobrego przedszkola? Takiego, w którym dziecko rozmawia po angielsku i odżywia się tak zdrowo, że w ogóle nie choruje? Zakłada własne. Tak zrobiła Karina Trafna, prezes i właścicielka Centrum Rozwoju Dziecka, które od 2011 r. prowadzi przedszkola i żłobki pod marką Kids & Co przy fabrykach, m.in. fabryk mebli Forte, lub w biurowcach. We wrześniu spółka podwoiła liczbę placówek do 10, w planach ma otwieranie 8-10 rocznie, a w przyszłości – podstawówek. Będzie to możliwe, bo w Kids & Co zainwestował fundusz Equitin.

Beata Żaczek

wiceprezes Grupy Kapitałowej Pekabex

W ciągu niespełna dziewięciu lat wraz ze współpracownikami stworzyła firmę, która z lokalnego dostawcy prefabrykatów, osiągającego obroty na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych i przynoszącego straty, stała się mocnym graczem na rynku krajowym, zatrudniającym ponad 2,2 tys. osób i prowadzącym ekspansję zagraniczną. Obroty sięgają 620 mln zł, z czego 220 mln wypracowywane jest poza Polską. Sukces został osiągnięty na bazie jednego upadającego zakładu prefabrykacji w Poznaniu, który został zrestrukturyzowany i przemodelowany organizacyjnie i strukturalnie. Wiceprezes odpowiadała za restrukturyzację finansów, pozyskanie 300 mln zł finansowania i akwizycje kilku fabryk i spółek. W 2015 r. z sukcesem wprowadziła grupę na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.